czwartek, 12 grudnia 2013

Breaking dacz idioms with Stifler's mom!

Cóż, każdy kraj ma swoje idiomy. Osobiście mam kilka ulubionych rodzimych porzekadeł, jak: mucha nie siada, pies na baby, chodzić spać z kurami (sic!), patrzeć, jak sroka w gnat, rozpuszczony jak dziadowski bicz czy krowa, która dużo ryczy mało mleka daje. Czyli sporo z nich jest o zwierzętach. A jak się tak przypatrzeć holenderskim idiomom, to też można odnaleźć pewną prawidłowość. Często nawiązują one do wiatraków, kwiatów, rowerów, chodaków i wody. A jak do wody, to wiadomo, kanały, statki, wały i inne morze, jakże zaszczytnie ujarzmione przez Daczy. Kiedy więc my sobie tworzyliśmy przeważnie idiomy o zwierzątkach, Dacze szli dumnie, jak to zwykle oni, w swoje narodowe symbole. Rozszyfrowanie i przetłumaczenie niektórych idiomów było dość trudnym i żmudnym zadaniem, ale jak widać poniżej, wykonalnym ;) Oto przed Wami więc daczowskie idiomy, których znajomość pozwoli Wam wydaczyć się jeszcze lepiej, a jako bonus na samym dole 3 prześmieszne filmiki z mamą Stiflera w roli głównej (które wcale nie znalazły się tutaj od tak, od czapy, bez kozery)!


Numer 1. 
Een klap van de molen gehad hebben (Być uderzonym przez wiatrak) - Być szalonym, mieć bzika.

Numer 2
Met molentjes lopen (Chodzić z małymi wiatrakami) - Być głupiutkim, niepoważnym.

Numer 3
Blijf met de klompen van het ijs (Trzymać chodaki poza lodem) - Pilnować swoich interesów trzymać się z dala od cudzych spraw.

Numer 4
 Een boer op klompen (Rolnik tudzież wieśniak w chodakach) - Źle wychowany człowiek.

Numer 5
Je kunt niet over twee sloten tegelijk (Nie możesz przeskoczyć dwóch rowów naraz) - Musisz dokonać wyboru między jednym a drugim nie możesz mieć ciastka i zjeść ciastka.
 
Numer 6
Water naar de zee dragen (Przynosić wodę do morza) - Robić coś niepożytecznego, bezsensownego, daremnego.
 
Numer 7
De schepen achter zich verbranden (Spalić za sobą statek) - Palić za sobą mosty.

 Numer 8
Onder zeil gaan (Pójść pod żagiel) - Pójść spać.

 Numer 9
Ga toch fietsen! (Idź na rower!) - Zamknij się! Idź sobie!

Numer 10
Op een oude fiets moet je het leren (Musisz nauczyć się na starym rowerze) - Powinieneś uczyć się seksu od starszej kobiety, takiej MILF, jak na przykład mama Stiflera ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz